Brash Higgins Zibibbo Amphora
Anmeldelser
Læs anmeldelserne
Beskrivelse
Et eksperiment der har ramt plet: Zibibboen fra Brash Higgins er en usædvanlig vin, der er lagret med skallerne i 150 dage på amfora under et tyndt lag af flor, som også kendes fra sherry og Jura. Det er dog ikke noget videre markant præg, den sætter på vinen, som i stedet domineres af zibibbo-druens vanvittige aromatik, der virkelig eksploderer op af glasset og mildest talt forbløffer ved første snif, fascinerer ved andet og nok er væk inden tredje (høj bællefaktor!).
Farve: Uklar grønlig-gylden.
Duft: Ustyrligt aromatisk og in-your-face med ananassodavand, urter, belgisk øl, tropisk frugt, stenfrugt, alle mulige slags blomster og smeltet sodavandsis.
Smagsnoter: Meget let og frisk med en lækker, lidt volatil men kontrolleret syre. Selvom vinen har en del skindkontakt, er der ingen nævneværdig tannin – den er bare frugtig og læskende som bare f… En vin der virkelig indbyder til en (stor) tår mere!
Serveringsforslag: Nyd den afkølet som forfriskning i solen.
Specifikationer
Producent

Anmeldelser
259,00 DKK
Andre har også set på
Hvidvin fra Australien, årgang 2023
75 cl · 12% vol
Brash Higgins Chenin Blanc
Hvidvin fra Spanien, årgang 2023
75 cl · 12,5% vol
Coral do Mar - Albariño
Orangevin fra Østrig, årgang 2022
75 cl · 11,5% vol
Weinhof Uibel My Sexy MF ØKO
Whisky fra Skotland
70 cl · 48,3% vol
Ardbeg Smokiverse
Ofte købt sammen med
Orangevin fra Østrig
75 cl · 11,5% vol
Weinhof Uibel OMG ØKO

Stenfrugt

Tropisk frugt

Floral / blomstret

Varme krydderier
Smag / Krop / Fylde
Syre
Sødme
Orangevin fra Rumænien, årgang 2023
75 cl · 12,5% vol
La Sapata Feteasca Regala Orange ØKO
Gin fra England
70 cl · 40,6% vol
Rokeby's Half Crown Gin
Hvidvin fra Østrig, årgang 2020
75 cl · 12,5% vol