Rhum JM Cuvee Canopée 2ed
Beskrivelse
Rhum JM ligger under de grønne trækroner for foden af vulkanen Mont Pelée på Martinique. Det er et af verdens smukkest beliggende destillerier, og de skønne omgivelser hyldes nu med rommen Canopée: en seks år gammel hors d’age, tappet i en utroligt flot dekanter med tilhørende kasse. Det er rhum agricole, når det er bedst: udtryksfuld og kompleks med lag efter lag af sukkerrørssaft, brændte figner, kakao og ulmende træ.
Tappet ved 46%, selvfølgelig uden tilsat sukker.
Farve: Rav.
Duft: Ristede noter af kakaobønner og kaffe, dadler, figen og frisk sukkerrørssaft.
Smagsnoter: En tør og aristokratisk rom, med røgede noter og søde krydderier: kanel, muskatnød, tørrede figner og brændt eg.
Serveringsforslag: Bør nydes rent.
Specifikationer
Producent

Den plantage, hvor Rhum JM produceres i dag, var oprindeligt blot et sukkerraffinaderi, men da Jean-Marie Martin købte ejendommen i 1845, skiftede han fokus fra sukker til rom. Jean-Marie havde hurtigt spottet, at de unikke forhold i markerne for foden af Mont Pelée skabte sukkerrør af en uovertruffen kvalitet, som ville gøre sig fortrinligt i rhum agricole. Og den dag i dag dyrker man stadig 100% af destilleriets sukkerrør på de stejle skråninger af den vældige vulkan. JM fremhæver 4 ting, der er afgørende for terroiret: den frodige, vulkanske jord, den tropiske fugtighed fra det lave skydække, ventilationen fra havbrisen der blæser ind på vulkanen og køler markerne ned samt den gode dræning i de stejle bjergsidemarker. For at bevare alle sukkerrørets aromaer presses de indenfor 1 time af høsttidspunktet!
Ved siden af destilleriet og markerne ligger kældrene, hvor en del af rommen lagres i længere perioder. Ved JM bruger man fortrinsvis bourbonfade af amerikansk egetræ, men nu og da ses også nye, ubrugte fade, armagnacfade, cognacfade og calvadosfade. Når fadene brændes hos JM, gøres det ved, at man antænder højstyrke rom i fadet – et imponerende syn!
1.499,00 DKK
Andre har også set på
Læskedrik fra Danmark
· 0% vol
Mate Mate Ice Tea ØKO
Rødvin fra Italien, årgang 2023
75cl · 13,5% vol
Cascina Le Doti Langhe Nebbiolo
Vermouth fra Tyskland
75cl · 17,5% vol
Vermouth Moderne
Bitter fra Italien
70cl · 25% vol
Campari Bitter
Ofte købt sammen med
Læskedrik fra Danmark
· 0% vol
Mate Mate Ice Tea ØKO
Rødvin fra Italien, årgang 2023
75cl · 13,5% vol
Cascina Le Doti Langhe Nebbiolo
Vermouth fra Tyskland
75cl · 17,5% vol
Vermouth Moderne
Bitter fra Italien
70cl · 25% vol