Paranubes Cafe de Olla Coffee Liqueur
Smagsnoter
Beskrivelse
Har du rejst i Mexico, er du måske blevet tilbudt en kop rygende varm cafe de olla: en blanding af kaffe, piloncillo (uraffineret rørsukker) og krydderier som kanel, nellike og stjerneanis, tilberedt i en karakteristisk lerkrukke over åben ild.
Det lille romdestilleri i Oaxacas bjerge, Paranubes, har nu lavet en likørudgave af cafe de olla, og den er alt, hvad vi har drømt om!
Basen er naturligvis Paranubes’ uforlignelige rom. Likøren er sødet med destilleriets eget sukker og selv kaffen er dyrket lokalt! Derudover indeholder den en række andre spændende ting: mexicansk kanel og allehånde er traditionelle ingredienser, mere usædvanlige er avocado-blade, vildtvoksende vanilje, en chili ved navn Chilhuacle Negro og Rosita de Cacao – en lille, delikat blomst med en helt unik aroma.
Resultatet er en virkelig kompleks og usædvanlig kaffelikør, som kan nydes rent eller løfte cocktails til et helt nyt niveau!
Farve: Lys brun.
Duft: En duft med utroligt mange lag: både den friske, umamiagtige og græssede rom, de varme krydderier, masser af kaffe og et touch af chokolade.
Smagsnoter: Dyb, kompleks, krydret og intens, med flot balanceret sødme, som ikke bliver for meget. Lang eftersmag, hvor man fornemmer varmen fra chilien.
Serveringsforslag: Kan nydes rent, over is eller i cocktails.
Specifikationer
Producent

Paranubes er en af de få autentiske, mexicanske rom, der er tilgængelige på denne side af Atlanten. Den produceres i Sierra Mazateca-bjergene i staten Oaxaca, og bag macheten finder vi José Luis Carrera, som sammen med sin familie står for hele processen. Paranubes giver ordet ”autentisk” en helt ny betydning. Sjældent har vi haft så stærk en fornemmelse af terroir i en spiritus! Basen er den friske saft af fire forskellige typer sukkerrør, som gærer med naturligt forekommende gær og mesquite-bark, inden den destilleres på små kobber-kolonner. Ved aftapningen er der ingen tilsætningsstoffer, hverken vand, sukker, farve eller fad. Smagen minder om visse haitianske clairins eller nogle af Martiniques agricole-rom, men er samtidig helt sin egen, fyldt med umami, frugt og friske og urtede noter. Fantastisk, både rent og i cocktails!
319,00 DKK
Andre har også set på
Whisky fra Skotland
70 cl · 48,3% vol
Ardbeg Smokiverse
Tonic fra England
20 cl · 0% vol
Fever Tree Indian Tonic Water 20 CL

Varme Krydderier

Orangenoter

Enebær
Smag / Krop / Fylde
Sødme

Cocktailpakke
pakke · 29% vol
The Organic Negroni-pakke
Cocktailpakke
pakke · 15% vol
Pallini Bellini - Pakke
Ofte købt sammen med
Rom fra Caribien
70 cl · 40% vol
Port of Caribbean XO Rum
Glas fra Skotland
1 stk. · 0% vol
Glencairn Whisky Glas
Gin fra Frankrig
70 cl · 41,7% vol
Citadelle Gin Rouge
Gin fra Frankrig
70 cl · 43,8% vol