Zin no 1
Smagsnoter
Beskrivelse
Fra det solrige Puglia i Syditalien kommer denne formidable Zinfandel/Primitivo, der har al den saft og kraft man ønsker til grillen eller anden kraftig kost. Tillige har Zinfandel-druen et ganske lavt indhold af garvesyre, så vinen fremstår lækkert blød, selvom den er meget fyldig. Et imponerende glas vin til pengene årgang efter årgang!
Årgang 2019 slog for alvor fast at dette var en rigtig value-for-money-vin, og vi klappede i hænderne da den slog konkurrenter til mere end 3-dobbelt pris! Det skete i en kæmpetest i Ekstra Bladet, hvor Puglia-vinen Zin no. 1 løb med titlen som Bedste Køb. Med 91 point placerede den sig højere end 62 af testens 64 vine - og deriblandt vin til 300+ kr!
Farve: Mørkrød, nærmest blæksort i farven.
Duft: I næsen fornemmer man kaffe, chokolade og mørke bær.
Smagsnoter: Smagen er enormt intens, og man kan virkelig fornemme en vin, som er kraftig og let sødmefuld, men som samtidig opnår en elegant balance. Smagen er et bombardement af mørk, saftig frugt og varme krydderier, som bliver ved i den lange finish.
Serveringsforslag: Vinen går godt til grillet kød, pastaretter med kraftig sauce, kraftige oste og vildt.
Specifikationer
129,00 DKK
Andre har også set på
Rødvin fra USA, årgang 2017
75cl · 16% vol
Buttler the Bear Zinfandel

Mørke bær

Varme krydderier

Vanilje

Chokolade
Smag / Krop / Fylde
Syre
Sødme
Rødvin fra Spanien, årgang 2020
75cl · 13,5% vol
Lomo Alto ØKO
Rødvin fra Italien, årgang 2024
75cl · 14% vol
Uone Primitivo di Manduria DOC
Rødvin fra Italien, årgang 2020
75cl · 14,5% vol
Franco Francesco Barolo
Ofte købt sammen med
Likør fra Italien
50cl · 26% vol
Pallini Peachello
Rødvin fra Spanien, årgang 2022
75cl · 13,5% vol
Bochorno Tinto
Rom fra Barbados
70cl · 40% vol
Planteray XO 20th Anniversary
Hvidvin fra Frankrig, årgang 2024
75cl · 13% vol























