Cantine di Ora Valpolicella Ripasso
Smagsnoter
Anmeldelser
Læs anmeldelserne
Beskrivelse
Cantine de Ora Valpolicella Ripasso er meget mere end en mini-Amarone. Bevares, den smager faktisk skræmmende tæt på husets Amarone – forførende, fyldig og intens – men den virker bare mere elegant. Det er som om, den bærer sig selv på lettere fjed og har en tand mere friskhed, der matcher fylden og frugten.
Ripasso gærer sammen med kvaset fra sidste års Amarone. Det giver dybde, både til farven, smagen og kompleksiteten. Derfor omtales den tit som en (prisvenlig) lillebror til Amarone – men, som du vil erfare når du smager denne vin, behøver den absolut ikke stå i skyggen af sin dyre storebror.
Farve: Dybrød.
Duft: Forførende duft af kirsebærkompot med vaniljestænger, tobak og kakao.
Smagsnoter: Stor, sødmefuld frugt, velintegrerede tanniner og en lang, harmonisk eftersmag med strejf af mørk chokolade og varme krydderier.
Serveringsforslag: Nyd den let afkølet, gerne til kraftig kost. Må vi anbefale svampelasagne eller andebryst?
Specifikationer
179,00 DKK
Andre har også set på

Rød frugt

Mørke bær

Vanilje

Chokolade
Smag / Krop / Fylde
Syre
Sødme

Rødvin fra USA
75cl · 13% vol
KO Wines Pinot Noir
Alkoholfri Vin fra Tyskland
75cl · 0% vol
Leitz Eins Zwei Zero Riesling
Portvin fra Portugal, årgang 1974
75cl · 20% vol
Barros Colheita Port 1974 - Anos de Liberdade
Rødvin fra Italien, årgang 2020
75cl · 14% vol
Cantine di Ora Valpolicella Ripasso
Ofte købt sammen med
Rom
70cl · 57% vol
Hampden Great House Distillery Edition 2025
Snaps/Akvavit
70cl · 47% vol
Aalborg Jule Akvavit 2025
Whisky fra Australien
70cl · 43% vol
Starward Solera
Rhum Agricole fra Guadeloupe (Frankrig)
70cl · 47,9% vol




























