Finca El Empecinado Crianza
Beskrivelse
Textbook Ribera del Duero fra Finca El Empecinado! Vinen er en Crianza, hvilket betyder mindst 24 måneders lagring, hvoraf mindst 12 skal være i fad. Det er selvfølgelig 100% tempranillo, primært fra El Empecinados egne marker, som ligger langs Duero-floden og er omkranset af 100-år gamle sortpopler.
Farve: Tæt granatrød.
Duft: En rent ud sagt gigantisk duft af cigarkasse (Havana-tobak men især cedertræ), stegeskorpe, brombærsaft, kakao og vanilje.
Smagsnoter: Spot on harmoni mellem fad og frugt, power og ynde – om end det selvfølgelig er en vin til den kraftige side. Masser af mørk frugt, og de samme kakao-noter fra duften, samt et fjernt strejf af røg.
Serveringsforslag: Oplagt til gode sager fra grillen. Server den gerne let afkølet og evt. med en tur forbi karaflen.
Specifikationer
Producent
Ribera del Duero fra øverste hylde.
199,00 DKK
Andre har også set på
Rødvin fra Spanien, årgang 2019
75cl · 15% vol
Finca El Empecinado Reserva
Whisky fra Skotland
70cl · 46% vol
Springbank 10 Years
Bitter fra Tyskland
70cl · 58% vol
Ratzeputz Bitter
Rom fra Caribien
70cl · 40% vol
Planteray Original Dark Rum
Ofte købt sammen med
Gin fra Danmark
50cl · 43% vol
Radius Gin 046 Irisrod Citronskal ØKO
Rom fra Caribien
70cl · 40% vol
Planteray Original Dark Rum
Rødvin fra Italien, årgang 2020
75cl · 14% vol
Aurelio Settimo Langhe Nebbiolo
Gin fra England
70cl · 38% vol