Finca El Empecinado Crianza
Beskrivelse
Textbook Ribera del Duero fra Finca El Empecinado! Vinen er en Crianza, hvilket betyder mindst 24 måneders lagring, hvoraf mindst 12 skal være i fad. Det er selvfølgelig 100% tempranillo, primært fra El Empecinados egne marker, som ligger langs Duero-floden og er omkranset af 100-år gamle sortpopler.
Farve: Tæt granatrød.
Duft: En rent ud sagt gigantisk duft af cigarkasse (Havana-tobak men især cedertræ), stegeskorpe, brombærsaft, kakao og vanilje.
Smagsnoter: Spot on harmoni mellem fad og frugt, power og ynde – om end det selvfølgelig er en vin til den kraftige side. Masser af mørk frugt, og de samme kakao-noter fra duften, samt et fjernt strejf af røg.
Serveringsforslag: Oplagt til gode sager fra grillen. Server den gerne let afkølet og evt. med en tur forbi karaflen.
Specifikationer
Producent
Ribera del Duero fra øverste hylde.
199,00 DKK
Andre har også set på
Rødvin fra Spanien, årgang 2019
75cl · 15% vol
Finca El Empecinado Reserva
Cocktailpakke
pakke · 0% vol
Radius Solbærspritz
Rødvin fra Spanien, årgang 2022
75cl · 14% vol
Cal Grau La Petite Agnes

Citrus

Floral / blomstret
Smag / Krop / Fylde
Sødme



Cocktailpakke
pakke · 15% vol
Pallini Spritz - Pakke
Ofte købt sammen med
Portvin fra Portugal
75cl · 20% vol
Barros 10 Years Tawny Port
Rom fra Caribien
70cl · 40% vol
Planteray Original Dark Rum
Alkoholfri Vin fra Tyskland
75cl · 0,5% vol
Leitz Zero Point Five Pinot Noir Alcohol Free
Læskedrik fra Grækenland
· 0% vol




























