Barbadillo Manzanilla Solear
Smagsnoter
Anmeldelser
Læs anmeldelserneBeskrivelse
Manzanilla Solear er én af de mest ikoniske sherries overhovedet, og er du fan af tør sherry, så bliver det næsten ikke bedre. Dét her er sjælen af manzanilla: knasende tør med noter af mandel, kamille, æble, Atlanterhavets skumsprøjt og alle de andre ting, der gør denne vin så unik.
Solear er lavet på druen palomino fino, primært fra marken Gibalbín. Den er omtrent 6 år gammel, og alle årene er tilbragt under flor i Barbadillos nærmest mytiske lager, El Arboledilla.
I 2014 kom Solear på Wine Spectators liste over verdens 100 bedste vine – på det tidspunkt som den eneste sherry.
OBS: 1/2 FLASKE
Farve: Gylden.
Duft: Klassisk manzanilla-næse, fyldt med mandel, gær, æble og en fornemmelse af havluft.
Smagsnoter: Sitrende sprød og spændstig på tungen. Helt tør. Kamille, oliven og gule æbler. Behageligt lang eftersmag og en rensende fornemmelse.
Serveringsforslag: Servér den iskold til skaldyr eller jamón, oliven og de bedste ansjoser, du kan finde.
Specifikationer
Producent

Sanlúcar de Barramedas mest berømte producent!
Anmeldelser
99,00 DKK
Andre har også set på
Sherry fra Spanien
37-5cl · 15% vol
Barbadillo Manzanilla En Rama Nave Trinidad
Likør fra Frankrig
70cl · 25% vol
Briottet Creme de Abricot - Abrikoslikør
fra Spanien
25cl · 4,9% vol
Rebujito Barbadillo

Kokos

Varme krydderier

Rød frugt

Træ
Smag / Krop / Fylde
Sødme
Rhum Agricole fra Guadeloupe (Frankrig)
70cl · 47,9% vol
Damoiseau Supreme Juuls single cask
Ofte købt sammen med
Pisco fra Chile
70cl · 40% vol
Waqar Pisco
Gin fra Japan
70cl · 47% vol
Nikka Coffey Gin
Rye Whiskey fra USA
70cl · 50% vol
Rittenhouse Straight Rye 100 Proof
Bitter fra USA
14-8cl · 35% vol
































