Nikka The Grain Whisky


Beskrivelse
Nikkas Discovery-serie sætter fokus på de små detaljer, der gør whiskyen til en af Japans bedste. Den første udgivelse havde fokus på tørven, den næste på gær og nu har Nikka frigivet den tredje Discovery-whisky: The Grain.
For første gang er der altså ikke tale om single malt fra henholdsvis Yoichi og Miyagikyo, men om en grain whisky sammensat af komponenter fra 4 forskellige destillerier: Miyagikyo, Nishinomiya, Moji og Satsumatsukasa. Den ældste komponent, fra Nishinomiya, stammer helt tilbage fra slutningen af 1980erne! Det endelige blend er tappet ved 48% alkohol.
Farve: Gylden.
Duft: Søde vaniljenoter, moden pære, banan og ristede nødder.
Smagsnoter: Blød og fyldig med komplekse, krydrede noter. Lang, sød og cremet finish med hasselnød, karamel og bagværk.
Serveringsforslag: Nyd den rent.
Specifikationer
Producent

Nikka Whisky er grundlagt af Masataka Taketsuru, den japanske whiskys fader. I dag er firmaet den førende whiskyproducent i Japan.
Anmeldelser
1.350,00 DKK
Andre har også set på
Whisky fra Japan
70 cl · 48% vol
Mars Komagatake Japanese Spring
Whisky fra Japan
70 cl · 48% vol
Nikka Yoichi Aromatic Yeast 2022
Whisky fra Skotland
70 cl · 48,3% vol
Ardbeg Smokiverse
Tonic fra England
20 cl · 0% vol
Fever Tree Indian Tonic Water 20 CL
Ofte købt sammen med
Whisky fra Skotland
70 cl · 48,3% vol
Ardbeg Smokiverse
Tonic fra England
20 cl · 0% vol
Fever Tree Indian Tonic Water 20 CL
Cocktailpakke
pakke · 15% vol
Pallini Bellini - Pakke

Varme Krydderier

Orangenoter

Enebær
Smag / Krop / Fylde
Sødme

Cocktailpakke
pakke · 29% vol