Ardbeg Traigh Bhan 19 Years Old Batch 5

Beskrivelse
Max 1 flaske per kunde
Denne aftapning er ekskluderet fra alle rabatkoder
Så er batch 5 endelig landet af Ardbeg Traigh Bhan – en 19 år gammel single malt whisky, som er lagret på amerikansk eg og oloroso-sherryfade. Whiskyen er et sjældent eksempel på særligt vellagret Ardbeg. Når så gammel Ardbeg kommer til salg, så plejer det at gå hurtigt, så vent ikke for længe hvis du gerne vil have en flaske! Den er tappet ved 46,2% alkohol uden kølefiltrering.
Det lettere uudtalelige navn (prøv ”tri-van”) kommer fra Traigh Bhan Beach på øen Islay, ikke så langt fra destilleriet.
Farve: Gylden.
Duft: Spændende duft med bølger af tropisk frugt, mynte, grillet ananas, tørverøg og limesorbet.
Smagsnoter: Flot intensitet med masser af røg, bølgeskvulp og våde sten, paprika, karamel, eksotisk frugt og mørk chokolade.
Serveringsforslag: Nyd den rent, gerne med en dråbe vand eller to.
Specifikationer
Producent
Kun ganske få destillerier i verden har ikon-status som Ardbeg. Har du smag for røget whisky, så er det én af de whiskies, du skal kende.
2.609,00 DKK
Andre har også set på
Whisky fra Skotland
70cl · 46% vol
Ardbeg Anthology 14 Year Old - The Unicorn's Tale
Whisky fra Skotland
70cl · 46% vol
Ardbeg Ardcore
Whisky fra Skotland
70cl · 46,6% vol
Ardbeg An Oa
Whisky fra Skotland
70cl · 50,8% vol
Bowmore 23 years Port Cask
Ofte købt sammen med
Whisky
stk · 42,38% vol
Whisky Julekalender 24x2cl.
Spirit Drink fra Østrig
100cl · 80% vol
Stroh (80)
Whisky fra Australien
70cl · 43% vol
Starward Solera
Rom fra Caribien
70cl · 64,2% vol















.jpg)






