Specifikationer
Producent

Compass Box er en af de mest innovative blendere og uafhængig aftappere i skotsk whisky. Firmaet er grundlagt af amerikaneren John Glaser i år 2000, og i starten drev han virksomheden fra sit eget køkken. I dag har Compass Box hovedkvarter i London og mere end et dusin ansatte.
Kodeordet for Compass Box er gennemsigtighed – noget som ikke lige frem er hverdagskost i den moderne whiskyindustri. På deres hjemmeside (compassboxwhisky.com) har man mulighed for at tilgå opskrifterne på stort set alle deres blends. Og er der mere, man vil vide, kan man som regel få svar på mail.
Det er denne etos, som guider John Glaser når han som ”whisky maker” rokker ved opfattelsen af hvordan en blended whisky skal laves og smage, og det har betydet, at Compass Box ofte har været på kant med den lettere konservative Scotch Whisky Association. Det mest berømte tilfælde var den første udgave af whiskyen The Spice Tree, som var lagret i ”ulovlige” fade med indsatte stave af fransk eg. Opskriften på The Spice Tree måtte Compass Box ændre, men de har ikke underkastet sig idéen om, at man skal gøre som man altid har gjort, og fortsætter med at eksperimentere og forny hvor de kan.
1.909,00 DKK
Andre har også set på
Les Prunelles Cabernet Sauvignon Oaked 2020
Før pris 129,00 DKK Spar 54,00 DKK





Les Prunelles Chardonnay Oaked 2020
Før pris 129,00 DKK Spar 54,00 DKK
Ofte købt sammen med
Les Prunelles Cabernet Sauvignon Oaked 2020
Før pris 129,00 DKK Spar 54,00 DKK





Les Prunelles Chardonnay Oaked 2020
Før pris 129,00 DKK Spar 54,00 DKK