Info om Juul's
Single Malt Whiskysmagning i Sjællands Smørhul onsdag den 10. marts
Maison Champy, Bourgognes pryd!
Åbningstider
Domaine Magellan, Côtes de Thongue
Clive Coats smagenotater, Champy 2002
Wine International, Smagenotater Champy 2002
Kontakt Juuls Vin og Spiritus
Artiga & Fustel, Penedes Spanien
Hjem Hadsten
Her er du: Forside \ Info om Juul's \ Single Malt Whiskysmagning i Sjællands Smørhul onsdag den 10. marts
Single Malt Whiskysmagning i Sjællands Smørhul onsdag den 10. marts

Så fat røret og få bestilt billetter til denne uforglemmelige aften med kun de allerbedste single malts.

 

Vi smager på:

  • Benriach CTC 12 Years Sherry Finish
  • Aultmore CTC 12 Years Medoc Finish
  • Caol Ila 11 Years CTC
  • Ardbeg 1998 CTC
  • Macallan Speymalt 1999 Mørk Sherry
  • Port Askaig Cask Strength 57,1 %
  • Linkwood 14 Years Linje 6 46 %
  • Arran Flying Peacock 1998 58,1 % Amontillado Sherry
  • + Stor Surprise

Men hvor tage mit ord, kom dog selv og smag 

Arrangementet løber af stabelen onsdag den 10. marts kl.19.00

Sted: Beboerhuset Borup Nord ( indkørsel v/ Parkvej 39 ) 

Pris kr. 250,-

Billetter købes igennem

Vinspecialisten Borup

Tlf.: 57 52 39 02

e-mail: borup@vinspecialisten.dk


Avanceret søgning
Lg1 Elements of Islay 56,8 % , Uge 10's Whisky

En kær ven på en kold og våd dag. Whiskyen kan snildt tåle et par dråber vand, men det er jo næsten helligbrøde at fortynde denne robuste udgave af Laga…..

Køb og læs meget mere her

Flying Cows - Balmenach Distillery 1977 - Flight No. 9B

Flying Cow 9B - Balmenach 1977 er den neddroslede udgave af Flying Pigs 9A - Balmenach 1977. Stilen er mere blød og elegant end den stærke fadstyrke version. Dette er en maltwhisky for whiskyconnoisseurs der værdsætter klassiske konservative dyder og efterspørger vellagret Speyside Maltwhisky. 

Køb og læs meget mere her

Glen Garioch Founders Reserve Unchill Filtered ? 48 % vol.

Halleluja en klassisk whiskyoplevelse – masser af godt bourbonfad, gode 48 % og ingen kølefiltrering. 

Glen Garioch er maltwhiskyens superliga.

Kom ind og smag et glas!

Køb og læs mere her

Spændende Rom Nyheder hos Juul's Vin & Spiritus fra The Renegade Rum Company

The Renegade Rum Company's mange forskellige aftapninger giver dig en rig mulighed for, at tage rundt på en stor smagsoplevelse i Vestindien hjemme fra sofaen. God fornøjelse!

Jamaica Rum 5 År
Monymusk destilleriet

Guyana Rum 6 År
Diamond destilleriet

Barbados Rum 6 År
Foursquare destilleriet

Barbados Rum 9 År
Black Rock destilleriet

Brazil Rum 10 År
Epris destilleriet

Cuba Rum 10 År
Paraiso destilleriet

Saint Lucia Rum 10 År
St. Lucia destilleriet

Flying Pigs Balmenach 1977 - Verdens eneste lyserøde whisky

2009's Must - Have flaske

Dette års sidste af-tapning i Juul's Vin & Spiritus "Flying" serie er et brag, af en gammel Balmenach fra et First Fill Oloroso Sherry Butt.

Vi har valgt at dedikere denne mørke "Hostesaft de Luxe" som en hyldest til vores små firbenede lyserøde venner nær Balmenach destilleriet.

Forvirret - læs meget mere her

Flying Peacock Arran 1999 - Flight Number 8

“Flying” er Juuls Vin & Spiritus egen serie af særligt gode og spændende aftapninger. 

I denne uge introducerer vi en særligt udsøgt Arran Single Cask aftapning lagret på et Amontillado Sherry Butt, og mon ikke der er noget helt særligt i vente ugen op til jul.

Køb og læs meget mere her.

Absinth nyheder hos Juul's Vin & Spiritus

Absinth er igen blevet en drik for de voksne, efter i nogle år hvor teenagere med døds-foragt for livet, har haft patent på de stærke dråber.

Absinth 2.0, som vi har valgt at kalde vores nye bølge af Absinther, er spiritus på et meget højt niveau. Fokus er flyttet væk fra de meget høje alkohol-procenter og over på kvaliteten af smagen og traditionelt hånd-værk.

I uge 8 kan du smage et lille udvalg af de fine Absinther i butik-ken på Værne- damsvej 15.