Whisky
Speyside - verdens navle
Highland
Campbeltown
Øerne
Islay
Lowland
Irland
Nordamerika
Anden whisky
Blended whisky
Miniflasker
Collectors corner
Fade
Tilbehør
Her er du: Forside \ Spiritus \ Whisky \ Highland
Clynelish CTC 14y.

Det gamle destilleri, der fandtes før Clynelish blev bygget i 1967, hed også Clynelish. Da det nye Clynelish blev indviet skiftede det gamle destilleri navn til Brora. Begge destillerierne fungerede herefter i en årrække parallelt.
Brora, som desværre lukkede i 1983, producerede en kraftigere røget maltwhisky end den Clynelish gør i dag. Clynelish anvender medium røget bygmalt fra Glen Ord malteriet i produktionen.
Maltwhiskyen fra Clynelish er et typisk eksempel på, at kystwhisky fra det nordøstlige Højland minder meget om maltwhiskyen fra Hebriderne.

Farve: Varm gylden glød.

 

Duft: En tør og hed bourbon sødme fylder godt. Malede sennepsfrø, grønne urter, tør skovbund og Vesterhavsbrænding. Næsen er fed, stikkende og smørfuld, hvilket vidner om gammeldags kystwhisky fra det nordøstlige Højland lagret på bourbontønder.

 

Smag: Indtryk af mint og kakao sammen med egetræ er det første der sker. Herefter kommer maritime indtryk af salt og tjære. Sennep og stærke krydderier fornemmes samtidig. Eftersmagen er ganske tør og barsk med salt, tobak og tørv.

 

Kommentar: Dette er en ganske robust og maskulin maltwhisky. Fastheden og fylden i denne whiskyen er et perfekt skole eksempel på hvordan gammeldags skotsk Højlands maltwhisky skal smage.    

Pris kr. 485.00 
 Put i kurv

Avanceret søgning
Balblair Highland Malt - Vandskade superkøb

Dejlig smagsrig og elegant Højlands malt lagret på amerikanske refill fade.

Normalpris 395,-
Tilbudspris 300,-
Spar 95,-
Køb her

STORKØB
6 Flasker 1200,-
Spar 1170,-
Køb her

Dictador Rum 12 & 20 Years Old - Rom Nyhed fra Colombia

Stor ædel og meget elegant ”sippe” rom i toppen af den Caribiske superliga. 12 eller 20 år - vælg selv!

Dictador 12 Years

Dictador 20 Years

Premiere - Kilkerran WIP II 2010 Edition

First Fill Bourbon Barrels ”en masse” og klassisk Campbeltown fedme og olieret karakter med salte og let tørvede toner.

Kun 395,-

Køb og se mere her

Ny lækker Single Cask aftapning fra Isle Of Arran

De mange års modning på et first fill sherryfad har frembragt en smuk harmoni af nødder, chokolade, gylden honning og sødmefyldt fugt.

Køb og læs mere her

The Arran Rowan Tree 1997

Rig og cremet mundfylde med klassiske søde sherryfads noter af tørret frugt og krydderi. Sublim kvalitet.

Køb og læs mere her